středa 5. března 2014

5 tipů, na co si dát pozor při nákupu ojetého vozidla

Plánujete koupi ojetého automobilu? Nákupem ojetého vozidla ušetříte, s koupí je ovšem spojena řada rizik. Na co si dát pozor?

Kradené automobily

Kradených vozů je v ČR stále více, před koupí vozu prověřte, zda není vůz nahlášený jako kradený v ČR (web ministerstva vnitra) a nahlédněte do CRV. Pečlivě zkontrolujte doklady auta. Všechny identifikační znaky by se měly shodovat s těmi, které jsou vyražené na vozidle.

Automobil v exekuci či zástavě

Před nákupem si nezapomeňte ověřit, zda se na vozidlo neváže exekuce. Případnou exekuci je možné ověřit v Centrální evidenci exekucí na stránkách komor exekutorů. Horší je to s automobilem v zástavě, zástava automobilu je totiž prakticky nezjistitelná.

Přetočené kilometry

Toto riziko je časté, proto se o stavu vozu poraďte se zkušeným automechanikem. Ten pozná, zda míra opotřebení motoru, či interiéru, souhlasí s počtem najetých kilometrů. Kromě stáčení kilometrů navyšují prodejci cenu automobilu falšováním jeho data první registrace v ČR i v zahraničí.

Bourané automobily

Neodborné opravy bouraných automobilů rovněž nejsou ničím výjimečným, přitom takovéto vozidlo může být velmi nebezpečné. Na podezřelé opravy mohou upozornit nepravidelné spáry, odlišné odstíny a tloušťky laku na různých dílech karoserie. Potřeba porovnat identifikátory umístěné na různých částech vozidla s údaji v technickém průkaze.

Technický stav vozidla

Prodávající často deklaruje lepší technický stav vozidla, než je skutečnost. Před nákupem je potřeba skutečné vlastnosti vozu ověřit. Pozornost věnujte motoru, interiérům vozidla, kolům i karosérii. Pečlivě prověřte také funkčnost výbavy. Nakonec proveďte dostatečně dlouhou zkušební jízdu, při které si všímejte jakékoliv nezvyklé události.

Žádné komentáře:

Okomentovat