pondělí 17. března 2014

Historie Fordu Fiesta

Ford Fiesta rozhodně zaujme jak designem, perfektními jízdními vlastnostmi, tak i nízkými provozními náklady. Je to jednoduše řečeno nadčasový vůz. Jaká ovšem byla jeho historie?


Vývoj Fordu Fiesta

První Ford Fiesta sjel z výrobních pásů již v roce 1976. V nabídce byla pouze jediná karosářská úprava 3 - dvéřový hatchback, s 4 rychlostní manuální převodovkou. Nový model byl na trhu úspěšný a tak miliontá Fiesta sjela z výrobních pásů již 9. Ledna 1979. Výroba Fordu první generace byla ukončena v roce 1983.

Ford Fiesta  2. generace se na trhu objevil koncem léta 1983. Karoserie vycházela z první generace, došlo však ke značným aerodynamickým úpravám zejména přídě vozu a k úpravám interiéru.

Výroba Fordu Fiesta 3. generace, vyráběného v letech 1989 až 1997, významně posílila popularitu Fiesty, čemuž přispělo přidání nové karosářské verze 5- dvéřového hatchbacku. Ford Fiesta Mk.III byl vyráběn déle než všechny ostatní vozy Fiesta a také dosáhnul nejvyššího ročního prodeje vozů.

Ford Fiesta 4. generace se začala vyrábět v roce 1995. Podvozek vycházel z generace předchozí, nicméně většina komponent byla předělána. V roce 1999 prošla Fiesta faceliftem, jehož hlavním úkolem bylo poskytnout tomuto mini autu vzhled “ New Edge“, se kterým přišel Ford Focus.

Pátá generace Fordu Fiesta byla vyráběna v letech 2002 až 2008 ve dvou karosářských variantách 3 -dvéřový a 5-dvéřový hatchback, k nim v roce 2005 přibyl i sedan.  V listopadu 2005 prošla Fiesta MkV. lehkým faceliftem, v letech 2006-2007potom  patřila k nejoblíbenějším vozům kategorie supermini ve Velké Británii.

Ford Fiesta poslední generace
Ilustrační foto: Ford Fiesta poslední generace


Ford Fiesta 6. generace se na veřejnosti poprvé představil na frankfurtském autosalonu v září 2007. V současné době se Ford Fiesta 6. generace prodává v několika verzích výbavy. Vyrábí se také řada modifikací, jak sportovní modely Sport/Zetec/RS/140, tak i užitkový model ford Fiesta Van/Sport Van.

Žádné komentáře:

Okomentovat