úterý 3. června 2014

Mladí řidiči mají zkušenosti s jízdou pod vlivem alkoholu

Automobilka Ford přišla s novým sponzorovaným projektem, který má jednoznačný a hlavní cíl upozornit na nebezpečí řízení pod vlivem alkoholu. Naprosto alarmující je průzkum, podle kterého se většina mladých evropských řidičů osobně dotkla zkušenosti řízení pod vlivem alkoholu, nebo tito mladí lidé byli vědomě v autě jako spolujezdci nezodpovědného řidiče. Ford vyvinul speciální testovací jednotku, aby mohl přesně demonstrovat jak extrémně obtížné je ovládat automobil po požití alkoholu či jiných návykových látek. Fordův „řidičský oblek“ se zaměřil na vidění, koordinaci a udržení rovnováhy.

Nevalné vítězství

Skupina mladých řidičů byla vybrána z Francie, Německa, Itálie, Španělska a Velké Británie. Smutný žebříček příliš vysokých čísel vedlo Španělsko (74%) před Německem (65%), Francií (64%). Ona vysoká procenta ukázala na počet lidí, kteří mají osobní zkušenost s řízením po požití alkoholu nebo byli vědomě svezeni alkoholem ovlivněným řidičem. Bohužel celých 26% dotazovaných zastávalo názor, že přes vliv alkoholu, stále jsou schopni řídit bezpečně.

Nebezpečná kombinace

„Pití alkoholu a řízení je v podstatě fatální kombinace a je naší povinností na toto nebezpečí upozorňovat zejména mladou generaci.“ Barb Samardzich, Ford of Europe. Přes rostoucí počet smrtelných nehod nebo nehod s trvalými vážnými zdravotními následky je v Evropě stále na 25% silnic přípustná jistá míra alkoholu. A k velkému neštěstí zejména mladí lidé nebezpečí vlivu alkoholu na řízení vozu velmi podceňují.

Oblek pro řidiče 

V loňském roce tak byl v Evropě představen program „Ford Driving Skills for Life“. Tento program byl světově oceněn v rámci tréninkových programů pro mladé lidi. Fordův „řidičský oblek“ tedy Driving Skills Suit sestává z poměrně jednoduchých částí: brýle, které upravují vidění do tunelového výřezu. Ucpávky uší. Závaží pro zápěstí a kotníky. Chrániče pro lokty, krk a kolena. Oblečeni do takového to „řidičského kostýmu“ museli žáci plnit jednoduché úkoly, aby si dokázali do jaké míry je jejich splnění těžší než neobaleni takovouto clonou. I procházka po rovné čáře se kupodivu zdála náhle mnohem obtížnější.

Oblek je tak velmi chytrou a velmi praktickou možností, jak si na vlastní kůži bezpečně a věrohodně vyzkoušet, které oblasti lidského vnímání, koordinace a rovnováhy, dokáže alkohol zasáhnout a pozměnit. Učí příkladem, že reakce i na nejjednodušší podměty trvá déle a míra přesnosti se výrazně snižuje. Ford tento oblek vyvinul ve spolupráci s vědeckým teamem Meyer-Hentschel Institutu v Německu. Zároveň je vytvořena varianta i pro „oblek třetího věku“ a „těhotenský oblek“, aby se daly demonstrovat a lépe pochopit řidičské schopnosti, slabá místa a omezení i řidičů ve vyšším věku a řídících budoucích maminek.

Žádné komentáře:

Okomentovat